O projekte

Ako vznikli Veselé rúška

LBF_1611Veselé rúška vznikli v decembri 2015, keď moje deti chytili virózu. Obehala som snáď všetky lekárne a zdravotnícke potreby, no detské rúška na tvár som nenašla. Ako vynaliezavá mama a krajčírka som sadla k stroju a ochranné rúška na ústa im ušila. Fíííha, to bolo radosti, drobci ich nechceli zložiť z tváre a išli s nimi aj spať. Ľudia na nás zazerali, keď sme museli ísť do potravín, na poštu, alebo do škôlky, no akosi to nikomu z nás nevadilo.

S myšlienkou veselých rúšok na tvár som sa začala zaoberať po pozitívnych ohlasoch na FB profile popka.sk, kde prezentujem svoju textilnú tvorbu. Ozývali sa mi mamičky chorých detičiek, či bavlnené rúška šijem a predávam. Tak som nejaké ušila a poslala len tak. Snáď pomohli a urobili radosť.

Niekedy v marci 2016 som sa Veselým rúškam začala venovať naplno. Je veľa detí a dospelákov s obyčajnou chrípkou, ale aj vážnejšími ochoreniami, ktorí ich potrebujú. Veľa lekárov, ktorí módne rúško na tvár používajú a tak majú možnosť svojich pacientov rozveseliť. Začala som premýšľať, ako ich vyrobiť, skúšať, prácu zjednodušovať a šiť a šiť.

LBF_1684Neskôr nasledovalo kolo fotení a propagácie. Oslovovala som známe osobnosti s prosbou o podporu a fotografie. Ďakujem kapele Nocadeň, Bibe a Kamilovi Grebeňovcom, Ľubovi Petruškovi, Maťovi Višňovskému, Katke Koščovej a Michalovi Pivovarovi, Michaelle a organizácii Červený nos Clowndoctors.

S pomocou o.z. Sociálny Prešov projekt Veselé rúška podporila Nadácia pre deti Slovenska z grantového projektu Dôvery. 500 veselých rúšok mojej výroby putovalo pre Oddelenie detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.

V roku 2018 som rozšírila sortiment o farebné operačné čiapky určené pre zdravotnícky personál, ktoré prinesú úsmev aj na operačné sály.

Komu sú Veselé rúška určené

  • pacientom detským aj dospelým
  • lekárom, sestričkám, laborantom a nemocničným zamestnancom, ktorí ochranné rúška musia nosiť pri svojej práci
  • bežným ľudom, ktorí berú ohľad na druhých a snažia sa neroznášať chorobu okolo seba

Cieľom projektu je priniesť trošku veselosti do liečebného procesu, odbúrať strach z bielych plášťov, urobiť z nutnosti prednosť, veselý doplnok, aby sa chorí nehanbili nosiť rúško na tvár (najmä deti). Tiež rozvinúť povedomie o ohľaduplnosti voči zdravým počas vlastného respiračného ochorenia.

Aké sú Veselé rúška?

Detské ochranné rúško na ústa má v zloženom stave rozmer približne 7 x 14 cm, pre dospelých 8 x 16 cm, odchýlka môže byť 0,5 cm (sú šité ručne).

  • rúška na ústa sú šité zo 100% bavlny
  • majú bezlatexové gumičky alebo bavlnené šnúrky
  • tvarovací nosový drôtik

Rúška na ústa je možné prať na 90 °C a žehliť na maxime (vydržali varenie v hrnci bez ujmy na funkčnosti a kráse). Skladovať je ich potrebné v suchu a mimo priameho slnečného svetla.

Spolupráca s Veselými rúškami

Rada by som spolupracovala s občianskymi združeniami, neziskovými združeniami, nemocnicami a ďalšími spoločnosťami. Pri väčších odberoch Veselých rúšok kalkulujem ceny individuálne v závislosti od zvoleného materiálu a objednaného množstva. Prosím, kontaktujte ma telefonicky alebo e-mailom.